luni, februarie 28, 2011

Lista Castigatori Oscar 2011

Lista Castigatori Oscar 2011



Iata aici lista completa cu nominalizarile si castigatorii premiilor Oscar 2011:

Cel mai bun film - "The King's Speech"

La aceasta categorie au fost nominalizate filmele:

"The King's Speech", de Tom Hooper, "127 Hours", de Danny Boyle, "Black Swan", de Darren Aronofsky, "The Fighter", de David O. Russell, "Inception", de Christopher Nolan, "The Kids Are All Right", de Lisa Cholodenko, "The Social Network", de David Fincher, "Toy Story 3", de Lee Unkrich, "True Grit", de Ethan si Joel Coen, "Winter's Bone", de Debra Granik.

Cel mai bun actor intr-un rol principal - Colin Firth ("The King's Speech")

Actorii nominalizati au fost:

Javier Bardem ("Biutiful"), Jeff Bridges ("True Grit"), Colin Firth ("The King's Speech"), James Franco ("127 Hours") si Jesse Eisenberg ("The Social Network").

Cea mai buna actrita intr-un rol principal - Natalie Portman "Black Swan"

Nominalizarile la categoria cea mai buna actrita intr-un rol secundar au fost:

Amy Adams ("The Fighter"), Helena Bonham Carter ("The King's Speech"), Melissa Leo ("The Fighter"), Hailee Steinfeld ("True Grit / Adevaratul curaj)" si Jacki Weaver ("Animal Kingdom").

Cea mai buna regie - Tom Hooper ("The King's Speech")

Nominalizarile la categoria cel mai bun regizor au fost:

Darren Aronofsky ("Black Swan"), David Fincher ("The Social Network"), Tom Hooper ("Discursul regelui/ The King's Speech"), David O. Russell ("The Fighter") si fratii Coen (Adevaratul curaj/ True Grit).

Cea mai buna melodie originala - "We Belong Together" (Toy Story 3)

Nominalizarile au fost:

"Country Strong" (Tom Douglas, Troy Verges, Hillary Lindsey - "Coming Home"), "Tangled" (Alan Menken, Glenn Slater - "I See the Light"), "127 Hours" (A.R. Rahman, Dido, Rollo Armstrong - "If I Rise"), "Toy Story 3" (Randy Newman - "We Belong Together").

Cel mai bun montaj - "The Social Network"

Nominalizarile pentru cel mai bun montaj:

"Black Swan" ( Andrew Weisblum), "The Fighter" ( Pamela Martin), "The King's Speech" ( Tariq Anwar), "127 Hours" (Jon Harris) si "The Social Network" (Angus Wall, Kirk Baxter).
publicitate

Cele mai bune efecte speciale - "Inception"

Nominalizarile la categoria cele mai bune efecte speciale:

"Alice in Wonderland" (Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas, Sean Phillips), "Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1" (Tim Burke, John Richardson, Christian Manz, Nicolas Aithadi), "Hereafter": ski, Joe Farrell), "Inception" (Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley, Peter Bebb) si "Iron Man 2" (Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright, Daniel Sudick).

Cel mai bun lungmetraj documentar - "Inside job"

Nominalizarile la categoria cel mai bun lungmetraj documentar au fost:

"Exit through the Gift Shop" (Banksy si Jaimie D'Cruz), "Gasland" (Josh Fox, Trish Adlesic), "Inside Job" (Charles Ferguson, Audrey Marrs), "Restrepo" (Tim Hetherington, Sebastian Junger) si "Waste Land" (Lucy Walker, Angus Aynsley.

Cel mai bun scurtmetraj documentar - "Strangers No More"

Nominalizarile la categoria cel mai bun scurtmetraj documentar au fost:

"Killing in the Name" (Jed Rothstein), "Poster girl" (Sara Nesson si Mitchell W. Block), "Strangers No More" (Karen Goodman si Kirk Simon), "Sun Come Up" (Jennifer Redfearn si Tim Metzger) si "The Warriors of Qiugang" (Ruby Yang si Thomas Lennon).

Cel mai bun scurtmetraj - "God of Love"

Nominalizarile la categoria cel mai bun scurtmetraj au fost:

"The Confession", "The Crush", "God of Love", "Na Wewe" si "Wish 143".

Cele mai bune costume - "Alice in Wonderland"

Nominalizarile la categoria cele mai bune costume au fost:

"Alice in Wonderland" (Colleen Atwood), "I Am Love"( Antonella Cannarozzi), "The King's Speech" (Jenny Beavan), "The Tempest" (Sandy Powell) si "True Grit" (Mary Zophres).

Cel mai bun machiaj - "The Wolfman"

Nominalizarile la categoria cel mai bun machiaj au fost:

"Barney's Version" (Adrien Morot), "The Way Back" (Edouard F. Henriques, Gregory Funk, Yolanda Toussieng) si "The Wolfman" (Rick Baker, Dave Elsey). Au ajuns sa multumeasca publicului de la Kodak Theatre acestia din urma.

Cel mai bun montaj de sunet - "Inception"

Nominalizarile la categoria cel mai bun montaj de sunet au fost:

"Inception" (Richard King), "Toy Story 3" (Tom Myers, Michael Silvers), "Tron: Legacy" (Gwendolyn Yates Whittle, Addison Teague), "True Grit" (Skip Lievsay, Craig Berkey) si "Unstoppable" (Mark P. Stoeckinger).

Cel mai bun mixaj de sunet - "Inception"

Nominalizarile la categoria cel mai bun mixaj de sunet au fost:

"Inception" (Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo, Ed Novick), "The King's Speech" (Paul Hamblin, Martin Jensen, John Midgley), "Salt" (Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan, William Sarokin), "The Social Network" (Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Mark Weingarten) si "True Grit" (Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F. Kurland).

Cea mai buna coloana sonora - "The Social Network"

Nominalizarile la categoria cea mai buna coloana sonora originala au fost:

"How to Train Your Dragon" (John Powell), "Inception" (Hans Zimmer), "The King's Speech" (Alexandre Desplat), "127 Hours" (A.R. Rahman), "The Social Network" (Trent Reznor, Atticus Ross). in final, trofeul le-a revenit acestora din urma.

Cel mai bun actor intr-un rol secundar - Christian Bale ("The Fighter")

Nominalizarile la categoria cel mai bun actor in rol secundar au fost:

Christian Bale ("The Fighter"), John Hawkes ("Winter's Bone"), Jeremy Renner ("Orasul/ The Town"), Mark Ruffalo ("The Kids Are All Right") si Geoffrey Rush ("The King's Speech").

Cel mai bun film intr-o limba straina - "In a Better World" (Danemarca)

Nominalizarile la aceasta categorie au fost:

"Biutiful" (Mexic), "Dogtooth" (Grecia), "In a Better World" (Danemarca), "Incendies" (Canada) si "Outside the Law / Hors-la-loi" (Algeria).

Cel mai bun scenariu adaptat - "The Social Network (Aaron Sorkin)

Nominalizarile :

"127 Hours" (Danny Boyle, Simon Beaufoy), "The Social Network" (Aaron Sorkin), "Toy Story 3" (Michael Arndt), "True Grit" (Joel Coen, Ethan Coen) si "Winter's Bone" (Debra Granik, Anne Rosellini).

Cel mai bun scenariu original - "The King's Speech" (David Seidler)

Nominalizarile :

"Another Year" (Mike Leigh), "The Fighter" (Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson), "Inception" (Christopher Nolan), "The Kids Are All Right" (Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg), "The King's Speech" (David Seidler).

Cel mai bun lungmetraj de animatie - "Toy Story 3"

Peliculele nominalizate la aceasta categorie au fost:

" How to Train Your Dragon", "The Illusionist" si "Toy Story 3".

Cel mai bun scurtmetraj de animatie - The Lost Thing

Nominalizarile la categoria cel mai bun scurtmetraj de animatie au fost:

" Day & Night", "The Gruffalo", "Let's Pollute", "The Lost Thing" si "Madagascar, a Journey Diary".

Cea mai buna actrita intr-un rol secundar - Melissa Leo ("The Fighter")

Nominalizatele:

Amy Adams ("The Fighter"), Helena Bonham Carter ("The King's Speech"), Melissa Leo ("The Fighter"), Hailee Steinfeld ("True Grit / Adevaratul curaj)" si Jacki Weaver ("Animal Kingdom").

Cea mai buna imagine - "Inception"

Nominalizarile :

"Black Swan" (Matthew Libatique), "Inception" (Wally Pfister), "The King's Speech" (Danny Cohen), "The Social Network" (Jeff Cronenweth) si "True Grit" (Roger Deakins).

Premiul pentru cea mai buna scenografie - "Alice in Wonderland"(Robert Stromberg, Karen O'Hara)

Nominalizarile au fost:

"Alice in Wonderland"(Robert Stromberg, Karen O'Hara), "Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1" (Stuart Craig, Stephenie McMillan), "Inception" (Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Doug Mowat), "The King's Speech" (Eve Stewart, Judy Farr), "True Grit" (Jess Gonchor, Nancy Haigh).

0 comentarii:

Trimiteți un comentariu

 

©2009CV vedete | by TNB